Ortodonti
Ortodontik Tedavi
Koruyucu Ortodontik Tedavi Nedir?
Durdurucu Ortodontik Tedavi Nedir?
Düzeltici Ortodontik Tedavi Nedir?
Ortodontist / Ortodonti Uzmanı Kimdir?
Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?
  1. Ağızdan Nefes Alma
  2. Parmak Emme
  3. Yalancı Emzik
  4. Yatış Şekli
  5. Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar
  6. Dişeti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri.
  7. Süt dişlerinin erken kaybı.
  8. 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler
  9. Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler
10. Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar.
11. Genetik faktörler
12. Beslenme Bozuklukları
Neden Ortodontik Tedavi Yaptırmalıyım?
Ortodontik Tedavi Yapılmazsa Neler Olabilir?
Ortodonti Hangi Yaşta Uygulanabilir? 
Ortodontik Tedavi Yetişkinlerede Uygulanabilir Mi?
Ortodontik Tedavi Süresi Ne kadardır?
Ortodontik Tedavi Sırasında Randevuların Sıklığı Nedir?
Ortodontik Tedavi Gören Hastalar Hangi Sıklıkla Genel Diş Kontrolünden Geçmelidir?
Ortodontik Tedavi Olmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?
Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yer Açmak İçin Diş Çekilmesi Gerekecek Mi?
Ortodontik Tedavi Yöntemleri
Diş Teli Çeşitleri
Metal Diş Telleri
Seramik Diş Telleri
Dişlerin Arka Yüzeylerinden Takılan Diş Telleri (Lingual Teller)
Clear Aligner / Invisalign (Diş Teli Kullanılmadan Yapılan Ortodonti)
Diş Telleri Dişleri Nasıl Tedavi Ederler?
Diş Telleri Ağıza Nasıl Yerleştirilir?
Diş Telleri Acı Verir mi?
Ortodontik Tedavi Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?
Ortodonti Tedavisinde Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır?
Fluoridli Diş Macunları ve Ağız Suları
Yardımcı Araçlar
Düzgün Beslenme
Ortodontik Tedavinin Riskleri
Ortodontik Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?
Ortodontik Tedavi Dişlerime Zarar Verir mi ?
Ortodontik tedavi (tel tedavisi) pahalı mıdır?


Ortodontik Tedavi
Ortodonti; kapanış bozuklukları ve dişlerin çenelerdeki konumlarının nasıl oluştuğunu inceleyen, teşhis eden, bu bozuklukları oluşmadan önce önlemeye çalışan ve oluştuktan sonra tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişleri temizlemek daha zor olduğu için, dişeti hastalıklarına yakalanma ve diş çürüğüne bağlı olarak dişlerin erken yaşta kaybedilmesi riski vardır. Ayrıca çene kaslarında fazla baskıya neden olarak; Temporomandibular eklemde (çene ekleminde) bozukluklara ve bunun sonucunda da çene ekleminde ve baş bölgesinde ağrılara neden olabilir. Çapraşık dişler, aynı zamanda estetik görünümü de kötü yönde etkilemekte bu durum kişinin sosyal hayatına ve psikolojik durumuna negatif olarak yansımaktadır. Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz. Ortodontik tedavi; genel olarak braket adı verilen sabit tellerle ya da takılıp çıkartılabilen hareketli apareylerle yapılmaktadır.


Koruyucu Ortodontik Tedavi Nedir?
Tüm tıp dallarında olduğu gibi, ortodontide de temel prensip, bozukluğun oluşmamasıdır. Bu amaçla alınan tedbirlerin tamamına koruyucu ortodonti denir. Koruyucu ortodontik tedavilerin başlıcaları diş çürüklerinin önlenmesidir. Süt dişleri, arkalarından gelecek olan daimi dişlere yer tutucu olarak görev yaptıkları için çok önemlidir. Süt dişlerinin çürümemesi için, dişlerin sürmelerinden itibaren korunmaları gerekir.


Durdurucu Ortodontik Tedavi Nedir?
Durdurucu ortodontik tedaviler ise, oluşmakta olan bozukluğun, etkeninin ortadan kaldırılması yoluyla durdurulması esasına dayanır. Parmak emme, ağız solunumu gibi etkenleri ortadan kaldırmak, bu tip bir tedaviye örnektir.


Düzeltici Ortodontik Tedavi Nedir?
Ortaya çıkmış olan ortodontik bozuklukların, hareketli apareyler ya da braketler ile düzeltilmesi, düzeltici ortodontidir. Tüm ortodontik tedaviler bu sınıflamaya girerler.


Ortodontist / Ortodonti Uzmanı Kimdir?
Çapraşıklık ve kapanış bozuklukları gibi ortodontik sorunların tedavileri konusunda uzmanlaşmış olan diş hekimine ortodontist veya ortodonti uzmanı denilmektedir. 5 yıllık dişhekimliği öğrenimi sonrasında üniversitelerde verilen 4 senelik doktora veya uzmanlık programından mezun olmuş kişiler bu ünvanı hak etmektedir.


Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?
 1- Dişlerinizde farkedilen konum bozuklukları veya çapraşıklık
 2- Alt veya üst çenenizde gözle görülen  ilerilik, gerilik, eğrilik veya yüzün diğer kesimleri ile bir uyumsuzluk varsa,
 3- Gülümsemenizde sizi rahatsız eden bir durum varsa; mesela gülerken dişetleriniz aşırı
      gözüküyor veya ağız kenarlarında karanlık sahalar oluşuyorsa,
 4- Çene ve diş ilişkileriniz yüzünden ısırma ve çiğneme problemi yaşıyorsanız,
 5- Ağız solunumu yapıyor, parmak emiyor, tırnak yiyorsanız veya geçmişte bunun gibi bazı uzun süren kötü alışkanlıklarınız oldu ise,
 6- Ağzınızı kapatmakta güçlük çekiyorsanız, dudaklarınız kapanışı sağlamaya yetmiyorsa,
 7- Çene eklemlerinizden ses geliyor, çene kaslarınızda ağrı hissediyor veya çene kilitlenmeleri
      yaşıyorsanız, alt çeneniz sanki üst çenenizin içine hapsolmuşsa,
 8- Dudak damak yarığı veya benzer bir sendromla doğmuşsanız,
 9- Ailenizde ortodontik problem yaşamış veya dişlerini çok erken yaşta kaybetmiş bireyler varsa,
ölgeye doğru kaymaya başlamışsa,
11- Çapraşıklık sebebiyle dişlerinizi iyi temizleyemiyor ve bu nedenle dişeti problemleri yaşıyorsanız,
12- Dişlerinizin arasında geniş boşluklar varsa,
13- Diş hekiminiz kaplamanızı veya dolgunuzu yaparken dişinizin pozisyonundan kaynaklanan bir zorluk yaşıyorsa,
14- Erken süt dişi çekimi yapılmışsa,
15- Dilinizi ön dişlerinizin arasına sokarak yutkunuyor ve konuşuyorsanız, dişlerinizi sıktığınızda,alt ve üst kesici dişleriniz birbiri ile temas etmiyorsa,

bütün bunlar ortodontik tedaviye aday olabileceğinizin göstergesidir.

Ortodontik Sorunlarınızın Sebepleri

1. Ağızdan nefes alma: 
Çocuklarda sık sık tekrar eden üst solunum yolu enfeksiyonları, burun tıkanıklıkları ve alerjiler gibi sorunlar sonucunda ağız solunumu alışkanlığının gelişmesi ortodontik bir sorundur.  Normal şartlar altında solunum yapmak için burnumuzu kullanmaktayız. Çocukluktan itibaren devamlı olarak ağız solunumunun yapılması baş postürünün değişmesine ve iskeletsel gelişimin bozulmasına sebep olur. Uzun vadede üst çenede daralma, alt çenenin geride kalması vb gibi iskeletsel ve dişsel sorunlara yol açar. Bu sorunların engellenmesi için çocuklarımızı 4 yaşında KBB uzmanı bir doktora muayene ettirmeli ve varsa tedavileri yaptırılmalıdır.


2. Parmak emme: 
Yeni doğmuş bir bebekte oldukça gelişmiş bir emme mekanizması vardır. Emme içgüdüsü tatmin edilmemiş bir bebek, bu ihtiyacını gidermek için bazı alışkanlıklar edinir. Anne sütü ile 9-18 ay beslenen çocuklarda çoğunlukla bu alışkanlık görülmez. Yapılan araştırmalar parmak emmenin yaşamın ilk birkaç haftasında açlığa bağlı olarak geliştiğini göstermiştir. Dişlerin sürmeye başladığı dönemde lokal iritasyonlardan doğan ağrı, parmak emme yoluyla giderilebileceğinden bu alışkanlığın dişlenmeye yardımcı olduğu düşünülebilir. Parmak emme yaşla azalır. Bu alışkanlığı devam ettiren çocukta, emilen parmağa ve sayısına göre etki alanında bulunan alt ve üst dişlerde yer değiştirmeler ve kapanış bozuklukları görülecektir.


3. Yalancı emzik: 
Fizyolojik özellikleri olan bir emziğin 2 yaşına kadar emilmesi zararlı değildir. Hatta çocuğun parmak emme gibi kötü bir alışkanlık edinmesini önleme yönünden faydalıdır. Yalancı emzikler devamlı olarak kullanıldıkları zaman, etki alanları içindeki dokulara uzun süreli etki yapacağı için o bölgelerde düzensizlik ve çeşitli kapanış bozukluklarına sebep olmaktadır.


4. Yatış şekli: 
Yatma şekli, genellikle alt çenenin pozisyonunu belirler. Bu da bize alt çenenin ortalama günde 8 saat hangi konumda olduğu hakkında işaret verir. Örneğin yüz üstü yatan bir çocuk ile sırt üstü yatan bir çocukta alt çenenin konumu farklıdır.


5. Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar:
Parmak emme, emzik ve biberon emme gibi alışkanlıklar dişlerde aralanmalara, çapraşıklıklara ve çenelerde düzensizliklere yol açabilirler. Biberon, en geç 3 yaşlarında bırakılmış olmalıdır. Bu yaşta oluşmuş olan ortodontik sorunlar, alışkanlıkların bırakılmasının ardından belli oranda düzelebilirler. Kendi kendine düzelmeyen sorunların tedavisi için, bir ortodonti uzmanının müdahalesi gerekli olabilir.


6. Dişeti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri.

7. Süt dişlerinin erken kaybı.

Süt dişleri, sadece geçici olarak çiğneme fonksiyonunu yerine getirmekle kalmazlar, aynı zamanda iskelet sisteminin büyümesinde bir taslak olarak görev görüp, daimi dişler için rehber de oluşturmaktadırlar. Bu anlamda süt dişlerini, sürmelerinden itibaren korumalı, fırçalamalı ve kendi doğal süreçlerinde dökülmelerine kadar ağızda tutmalıyız. Bu dişlerin erken kaybı sonucunda çene kemiklerinin gelişimi de olumsuz etkilendiği için, daimi dişlerin sürmeleri gecikebilir ve düzensizlikler oluşabilir. Süt dişleri vaktinden önce düştü ya da çürük vb sebeplerle çekilmek zorunda kalındıysa, bu dişlerin yerlerinin korunması amacıyla yer tutucular yapılmalıdır. Süt dişlerindeki çürükler, çoğu zaman dikkate alınmaz. Aileler, bu dişlerin geçici olduğunu ve çekilmelerinde herhangi bir sorun olmayacağını düşünürler. Oysa ki süt dişleri, gelişmekte olan kemik yapısı için bir taslak görevi görmekte, aynı zamanda ileride sürecek olan daimi dişler için yer tutucu görevi görürler. Bunun yanında, çocuğun beslenmesi, konuşması gibi esas görevlerini de yaparlar.


8. 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler.

9. Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler. 

10. Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar.

11. Genetik faktörler:

Özellikle iskeletsel bozukluğu olan bireylerde soy geçmişte benzer bir anomalinin olup olmadığı önemlidir. Kalıtımsal diş eksiklikleri, alt ve üst çenelerdeki deformasyonlar, çapraşıklık problemleri kalıtımsal olarak çocuğa geçebilmektedir.


12. Beslenme bozuklukları:
Yeterli beslenemeyen çocuklarda, çene ve yüz yapısında hacimsel küçülme meydana gelecek ve normal hacimdeki dişler küçük çenelerde gerekli yeri bulamayacakları için çapraşıklıklar, dişlerde konum bozuklukları, hatta dişlerin gömük kalmaları gibi sorunlarla karşılaşılacaktır.


Neden Ortodontik Tedavi Yaptırmalıyım?
Ortodontik tedavi; sadece estetik bir işlem olmayıp, dişlerin kapanışını düzeltmekte ve dolayısıyla temizlenmelerini de kolaylaştırmaktadır. Düzgün dişlerle diş fırçalama ve diş ipi kullanımı rahat olduğundan ağız hijyeni düzgün bir şekilde sağlanır. Bu, dişetlerinin dişle birleştiği yerdeki bakterilerden kaynaklanan ve dişetlerine zarar veren gingivitis (dişeti iltihabı) gibi enfeksiyonların da ortaya çıkma riskini azaltır.
Bazı hastaların üst ön dişleri aşırı derecede ileri çıkarak kapanış bozukluğu oluşturmaktadır. Bu dişler dışarıdan gelebilecek darbelere çok açıktır ve ortodontik tedavi ile bu dişlerin konumları değiştirilebilir. Ayrıca bu sorunu olanların çiğnemeleri de daha verimsizdir. Ciddi durumlarda ise besin parçalama zorlukları bile görülmektedir. Bu hataların düzeltilmesi yiyecekleri çiğnemeyi ve hazmetmeyi kolaylaştırır. Sindirim sisteminde problemler çıkmasını engeller.
Üst ve alt çene düzgün kapanmayarak kapanış bozukluklarına neden olabilirler ve hatta bu kapanış bozuklukları konuşmayı etkileyebilmektedir.
Dişler düzgün kapanmadığında, çene kaslarına aşırı baskı uygulanmakta, çene ve eklem sorunları görülebilmektedir.
Kesici dişler bölgesinde görülen açıklık, arka grup dişlerimizin çiğneme kuvvetlerine daha fazla maruz kalmasına sebep olarak arka dişlerin çiğneyici yüzeylerinin aşınmasına sebep olabilmektedir.

 Ortodontik Tedavi Yapılmazsa Neler Olabilir?
  • Hangi yaşta olursa olsun, tedavi edilmeyen ortodontik problem daha da kötüleşir. Zaman geçtikçe, çapraşıklık nedeniyle dişlerin yeterince temizlenememesi sonucu oluşan çürük ve diş eti hastalıkları, diş kayıplarına sebep olabilir.
  • Bozuk kapanışlar dişlerin çiğneyici yüzeylerinin aşınmasına, çiğneme ve konuşmada zorluklara, destek kemik ve diş eti dokularının hasarına yol açabilmektedir.
  • Kapanış bozuklukları çene ekleminde rahatsızlığa ve dolayısıyla baş, sırt ve omuz ağrılarına sebep olacak kadar ciddi boyutlara ulaşabilir.
  • Düzgün sıralanmamış dişler estetik olarak istenmeyen bir görünüm oluşturduğundan hastalarda sosyal güvensizlik ve psikolojik problemlere de neden olabilmektedir.

Ortodonti  Hangi Yaşta Uygulanabilir?          
Dişsel düzeltmelerde yaş sorun değildir. Hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür. Eğer bireyin kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel bozukluklar) yaş önemlidir. Bu durumda fonksiyonel tedaviye gereksinim vardır ki, bu tedavi de ergenlik çağına kadar olan süreçte yapılmalıdır.

Özellikle çocuklarda, yapılacak klinik ve radyografik tetkikler sonrasında tedavi için uygun zamanlama ortodontist tarafından belirlenmektedir. Kemik yapısını ilgilendiren bozukluklarda mümkün olduğunca küçük yaşlarda tedaviye başlamak önemlidir. Örneğin; büyüme – gelişim döneminde dar olan üst çene diş kavsi genişletme apareyleri ile düzeltilir ve ileride olabilecek daha ileri boyuttaki sorunlar ortadan kaldırılmış olacaktır.
Çoğu insan bir ortodontiste muayene olmak için tüm daimi dişlerinin sürmesini bekler, ama bazen geç kalınmış olunabilir.
Erişkinlerde artık kalıcı hale gelen iskeletsel bozukluklar ise ortognatik cerrahi uygulamalara gereksinim oluşturabilir.


Ortodontik Tedavi Yetişkinlerede Uygulanabilir mi?
Evet…
Çocukken yapılamayan ortodontik tedaviyi yetişkin yaşta yapmak mümkündür.
Yükselen diş sağlığı bilinciyle yetişkinler de artan sayılarla ortodontik tedavi görmektedirler.
Aslında dişleri ilgilendiren ortodontik tedaviler hemen her yaşta yapılabilir; yeter ki dişler ve dişleri saran dokular sağlıklı olsun. Hastanın yaşı sadece hareketin ve tedavinin süresini etkiler.


Ortodontik Tedavi Süresi Ne kadardır?
Ortodontik tedavinin süresi anomalinin şiddetine göre değişmekle beraber ortodontik tedavi uzun sürelidir ve her aşama değişkenlik gösterir. Bazı kapanış bozuklukları tek aşamalı bir tedaviyle halledilebilirken, bazı tedaviler iki-üç aşamadan oluşmaktadır. Tedavinin sonucu; hastanın, hastanın ailesinin, aile dişhekiminin ve ortodontistin arasındaki bir takım çalışmasına bağlıdır. 
Ortodontist,dişleri ve çeneleri düzeltmek için uzmanlığının getirdiği bilgileri,tedavi planını ve teknikleri sunar. Aile dişhekimi,dişlerin ve dişetlerinin temiz ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hasta,dişlerinin ve çenelerinin istenilen yönde ve planlanan sürede hareket edebilmesi için ortodontistinin söylediklerini harfiyen uygulamalıdır.

Ortodontik Tedavi Sırasında Randevuların Sıklığı Nedir?
Ortodontik tedavi sırasında hastalar 4-6 haftalık aralıklarla takip edilirler. Bu süre hekimin tedavi planına göre farklılık göstermektedir.

Ortodontik Tedavi Gören Hastalar Hangi Sıklıkla Genel Diş Kontrolünden Geçmelidir?
Normalde 3-6 ayda bir genel diş kontrolünden geçilmelidir. Çürüğe yatkınlık veya dişeti sorunları olan ortodonti hastaları ise daha sık kontrol edilmelidir.

Ortodontik Tedavi Olmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?
İlk yapmanız gereken bir ortodonti uzmanından randevu almanız ve muayene olmanız gerekmektedir.


Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?
İlk randevuda hasta muayene edilir, dişlerdeki ve çenelerdeki durumlar tespit eldir, gerekli olan röntgenler istenir ve radyografik olarak da hasta değerlendirilir. Röntgenlerde ağızda göremediğiniz durumlar saptanabilir. Hastadan başlangıç halini belgeleyen ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar ve ağız ölçüleri alınabilir. Tedavi planlaması bazı analizler sonucu bu kayıtlar üzerinde yapılır. Daha sonraki  randevuda planlanan işlemler yapılarak hastaya teller veya seçilmiş olan başka tedavi edici ortodonti mekanikleri uygulanır. Tedavi başlamış olur.
Yapılmakta olan tedavi şekline göre 4 hafta ile 6 haftada bir olmak üzere kontroller başlar. Tellerde değişiklikler ve aktivasyonlar yapılır. Bu durum önceden öngörülen tedavi süresi boyunca devam eder. Hasta tedavi boyunca doktorunun söylediklerini harfiyen yerine getirmelidir. Bu yüzden ortodonti; aile-hasta-doktor işbirliği gerektiren bir tedavidir. Sonuç; doktorun bilgisine, özenine, hastanın da işbirliğine bağlıdır.
Tedavi bitiminde teller çıkartıldıktan sonra dişlerin yeni yerlerinde sabitlenerek  tutulmaları amacıyla planlanan pekiştirme apareyleri uygulanır. Hastanın ihtiyacına göre, ortodontist tarafından şeffaf bir plak, boksör dişliği tarzında bir aparey, takılıp çıkarılabilen damaklıklar ya da ön dişlerinden arkalarından yapıştırılan ince bir tel pekiştirme olarak seçilebilir.
İdeal pekiştirme süresi aktif tedavi süresinin yarısı kadar olmalıdır. Pekiştirme gerektirmeyen durumlar olabildiği gibi, çok uzun süre pekiştirmeye gerek duyulan durumlar da olabilir. Pekiştirme apareyleri yavaş yavaş terk edilir, birden bire tedavi sonlandırılmamalıdır.

Yer Açmak İçin Diş Çekilmesi Gerekecek Mi?
Ağzınızda bütün kalıcı dişleriniz için yeterince yer olmayabilir, bu yüzden tedavi amaçlı olarak bir kaç dişin çekilmesi gerekebilir. Eğer durum böyleyse ortodontistiniz bunu sizinle paylaşacaktır.


Ortodontik Tedavi Yöntemleri
Temel olarak iki çeşit tedavi yöntemi vardır.
  • Kişinin kendisinin takıp çıkarabileceği hareketli apareyler
  • Ortodontist tarafından dişlere yapıştırılan sabit teller

Hastaya uygun olan tedavi yöntemi ortodontist tarafından belirlenmektedir.

Diş Teli Çeşitleri
Günümüzde ortodonti tedavisinde kullanılmak üzere farklı diş teli seçenekleri mevcuttur.

Metal Diş Telleri

 

Ortodonti tedavilerinde yaygın olarak kullanılırlar. Bu amaçla paslanmaz çelik teller ve nikel – titanium alışımdan imal edilmiş teller kullanılır.

 

 

 

Seramik Diş Telleri

 

Halk arasındaki ismiyle şeffaf diş telleridir, şeffaf olmalarından ötürü oldukça estetiktirler. Özellikle yetişkin hastalar tarafından tercih edilmekte olup, estetik kaygı taşıyan hastalarda seramik diş telleri iyi bir alternatiftir. Seramik diş teli kullananlarda ağız hijyeni çok daha önem taşımaktadır.

 

 

 

Dişlerin Arka Yüzeylerinden Takılan Diş Telleri (Lingual Teller)

 

Dişlerin dile bakan iç yüzeyinden takılan diş telleridir. Her vaka için  uygun olmayabilir. İç tarafa takıldığı için görünümde farkedilmezler. Kullanıma bağlı zorluklar söz konusudur.

 

 

Clear Aligner / Invisalign (Diş Teli Kullanılmadan Yapılan Ortodonti)

 

Diş telleri olmadan, şeffaf plakların kullanımıyla dişlerin düzeltilmesini sağlayan bir ortodonti tedavisidir. Bu tedavi yönteminde yaklaşık 12-16 adet şeffaf plak kullanımı söz konusudur. Bu plakların gözle görülmesi ve fark edilmesi zordur. Şeffaf plaklar istenildiğinde çıkartılabilip temizlenebilmektedir. Bu plakların günde 22-23 saat kullanılmaları gerekir. Yemek yerken,diş fırçalarken veya bir şeyler içerken çıkarılabilirler.

 

 

 

Diş Telleri Dişleri Nasıl Tedavi Ederler?
Diş telleri dişi istenilen yöne  itmek için baskı uygulayarak çalışırlar. Tedavi boyunca dişler yer değiştirdiğinden arada aktivasyonlar gerekmektedir.

Diş Telleri  Ağıza Nasıl Yerleştirilir?

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Bunlar takılırken ortodontist özel yapıştırıcılar kullanarak dişinize braket adı verilen aparatlar takacaktır. Daha sonra bu braketlerin arasından teller geçirilir. Ligatür denilen küçük elastik rondeller, tellerin braketlere bağlanması için kullanılır. Bu elastik rondeller çeşitli renklerde olup, her seans hastanın isteğine göre renk değişikliği yapılabilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diş Telleri  Acı Verir mi?
Diş telleri  takıldıktan sonra birkaç gün rahatsızlık duymak normaldir. Dişleriniz sızlayabilir ve teller dil ve dudaklarınızı tahriş edebilir. Tahrişi önlemek için koruyucu mumlar (wax) kullanılablir. Çoğu rahatsızlık 1-2 haftaya geçmesine rağmen teller değişirken veya aktive edilirken yine hafif ağrı oluşabilir. Ağrıyı geçirmek için doktorunuzun tavsiye edeceği herhangi bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.


Ortodontik Tedavi Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?
Tedavinin başladığı ilk günlerde, dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerin ve tellerin yanakların ve dudakların iç yüzeylerinde tahriş yapması doğaldır. Ağız dokuları bu tarz yabancı maddelere çok kolay uyum sağlayacak ve sonraki günlerde bu sorun kalmayacaktır. Ortodontik tedavi sırasında diş temizliği çok önemlidir. Teller dişlerin bakımını kısmen zorlaştırsa da düzenli fırçalama halinde gerekli hijyen kolaylıkla sağlanabilir. Fırçalama sırasında özellikle dişetleri ile braketler arasındaki alanı iyi temizlemeye dikkat etmek gerekmektedir. Ortodontik tedavi görenler için özel olarak üretilmiş olan ortodontik fırçaların kullanılması önemlidir. İdeal diş fırçalama süresi ise 2-3 dakikadır. Fırçalamadan sonra braketlerin aralarında kalan alanlar da arayüz fırçası ile  temizlenmelidir. Dişlerin ara yüzeylerinin temizlemesi için diş ipi kullanılmalıdır.
Tedavi sırasında özellikle aylık randevulardan sonra dişlerde hassasiyet ve hareket etme hissi olması doğaldır. Bu durumda telaşlanmamalı ve gerekli durumda doktordan bilgi alınmalıdır.
Sert gıdalar, braketlerinizi kopartabilir ve diş etlerinize hasar verebilir. Braketlerin kopması aynı zamanda tedaviyi de aksatacak, sık sık yaşanması durumunda tedavinin sonlandırılmasına bile sebep olacaktır. Bu sebeple tedavi sırasında çok sert besinler tüketilmemeli, meyveler soyulup dilimlendikten sonra arka dişlerle yenmeli, çekirdekli meyvelerin çekirdekleri çıkartılmalıdır.
Tedavi süresince dikkat edilmesi gerekenleri görmek için tıklayınız.

Ortodonti Tedavisinde Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır?

Diş Fırçalama
Yumuşak uçlu diş fırçası kullanılmalıdır. Yumuşak uçlar ara yüzeylere ve braket etrafına orta ve sert uçlardan daha rahat ulaşmakta ayrıca dişetlerini de rahatsız etmemektedir. Bazı markalar, özellikle ortodontik tedavi gören hastalar için diş fırçası üretmişleridir. Çift seviye olarak bilinen bu fırçalar kenarlarda daha uzun, ortalarda daha kısa kıllara sahiptir. Ayrıca dişleriniz üzerinde yer alan telleri zarar vermemek için orta sertlikte kullanım tavsiye edilir. Her yemek yenilmesinden sonra dişler fırçalanmalıdır. Dişler her sefer en az 2-3 dakika fırçalanmalıdır. Dişlerin ve diş tellerinin iç ve dış kısımlarını ve çiğneme alanlarını fırçalamak önemlidir.

Diş İpi

 

 

Ortodontik teller varken diş ipi kullanmak mümkün gözükmese de, yapılmak zorunluluğu vardır. Diş telleri  ilk takıldığında, diş ipi kullanım teknikleri diş hekiminiz tarafından gösterilebilir. Eğer doğru yaptığınızdan emin değilseniz diş hekiminize danışabilirsiniz.

 

 

Fluoridli Diş Macunları ve Ağız Suları

 

Marka önemli olmamakla fluoridli diş macunu kullanımı önerilmektedir. Daha fazla fluorid için marketlerde satılan ağız sularını kullanabilirsiniz. Bu gargaralar ortodontik tedavi sırasında dişleri güçlendirecek ve koruyacak kadar fluorid içerirler. Eğer gerekli görülürse düzenli ziyaretlerinizde dişhekiminiz de jel şeklinde fluorid tedavisi yapabilir.

 


Yardımcı Araçlar

 

Arayüz Fırçaları
Oral İrrigatörler
Antibakteriyel gargaralar

 

 

Düzgün Beslenme
Diş teline zarar verebilecek besinlerden de uzak durmalısınız. Sert ve yapışkan yiyeceklerden uzak durun. Karamelli çikolatalar, lokum, sakız vs. besinler braketlere zarar verirler. Şekerli yiyecekler tüketilmesi azaltılmalı, yenilmesinden sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Asitli içeceklerin kullanımında pipet kullanılmalıdır. Diş tellerin devamlı kırılması tedavi süresini uzatıcı bir etkendir.

Ortodontik Tedavinin Riskleri
Tüm tıbbi tedavilerde olduğu gibi ortodontik tedavinin de bazı riskleri vardır.

* Çürük ve dişeti hastalıkları: Ağız bakımı iyi olmayan hastada diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının görülmesi kaçınılmazdır.
* Diş tellerine bağlı olarak ağız dokularının yaralanması, herhangi bir parçanın yutulması gerçekleşebilir.
* Kök erimesi:Çok nadirde olsa tedavi sırasında meydana gelebilecek bir durumdur.
* Tedavi sırasında ve sonrasında büyüme: Tedavi sırasında gerçekleşen büyüme tedaviye olumlu katkıda bulunabileceği gibi istenmeyen yönde de olabilir.
* Tedavi süresi; hastanın büyümesine,tedavi boyunca sık sık kırılan tellere ve hastanın kooperasyon eksikliğine bağlı olarak uzayabilir. 


Ortodontik Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?
Ortodontik tedavi sırasında yapılan diş hareketleri, tedavi sonrasında geri dönmeye meyillidir. Dişlerin eski hallerine dönmek istemelerinin sebebi, diş eti fibrillerinin esnek olmasındandır. Ortodontik tedavi sonrasında düzgün hale gelen dişlerimizi korumak, tedavinin kendisi kadar önemlidir. Bu nedenle tedavi sonrası pekiştirme apareylerinin kullanılması önem taşımaktadır. Pekiştirme apareyleri düzgün bir şekilde kullanılmadığı takdirde nüks (geri dönüş) kaçınılmazdır. Ayrıca tedavi sonrası 20 yaş dişlerinin kontrolünün yapılması da dikkat edilmesi bir husustur, eğer varsa gömük olan 20 yaş dişleri mutlaka çektirilmelidir.

 


 

 

 

 

Ortodontik Tedavi Dişlerime Zarar Verir mi ?
Ortodontik tedavi sırasında hekiminizin size anlattığı kurallara uyduğunuz ve ağız bakımına gereken özeni gösterdiğiniz takdirde bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz olmayacaktır.


Ortodontik tedavi (tel tedavisi) pahalı mıdır?
Ortodontik tedavi uzun süreli bir tedavidir. Ortodontik tedavilerin ücretleri; vakaların zorluğuna, tedavi süresine ve uygulanacak olan tedavi tekniklerine, seçilecek olan diş tellerine göre farklılıklar göstermektedir.

^ Sayfa Başına Dön